Aktualności

Dodano: 2018-10-23 11:10:49 Kategoria: Aktualności

Lokalne produkty z Okrasą w Busku Zdroju .

Lokalne produkty z Okrasą
30 czerwca mistrz kuchni Karol Okrasa promował smaki kuchni ponidziańskiej podczas pokazu kulinarnego w Busku - Zdroju. Kucharz, autor i prezenter telewizyjnych programów o tematyce kulinarnej przygotował dwie potrawy z lokalnymi produktami, doceniając ich wyjątkowe właściwości i smak. Asystentem mistrza była tego dnia Natalia Paździor zwyciężczyni pierwszej edycji programu "MasterChef Junior".
W pokazie zorganizowanym na buskim rynku, podczas "Pikniku Kulinarnego z Lokalnymi Produktami" znany kucharz gotował korzystając z tutejszych sprawdzonych i certyfikowanych produktów: karpia królewskiego oraz sera buncoka strzałkowskiego.
Buncok jest specjalnością gospodarstwa mlecznego państwa Łukasików ze Strzałkowa. Ser wytwarzany jest z mleka krowiego jako naturalny lub w wersji z dodatkami np. czarnuszką, czosnkiem niedźwiedzim, papryką słodką i chilli, pomidorami suszonymi i bazylią, żurawiną, cebulą, cytryną, pieprzem kolorowym, trawą cytrynową lub wieloma innymi dodatkami, także zamarynowany lub wędzony. Gospodarstwo otrzymało już wiele prestiżowych nagród w konkursach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. 10 czerwca podczas 18 Wojewódzkiego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionu” Farmie Łukasików przyznano nagrodę główną za produkt „Serdziur” świeży ser z dziurami.
Karp królewski z którego Karol Okrasa przygotował rybne kotleciki pochodził z gospodarstwa rybackiego państwa Wójcickich. Podczas wojewódzkiego finału edycji ogólnopolskiego Konkursu "Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki regionów” w 2015r .w Podkategorii – produkty i przetwory z ryb:
Karp królewski z Bud, otrzymał pierwsze miejsce i jednocześnie stał się chlubą gospodarstwa. Produkcja Karpia w tym gospodarstwie prowadzona jest w cyklu trzyletnim w oparciu o własny materiał zarybieniowy. Do rozrodu Karpia stosowana jest linia gołyska, która została wytworzona w latach 1954-56. w wyniku prac mających na celu odtworzenie Karpia galicyjskiego po stratach spowodowanych II Wojną Światową.
Organizatorami pikniku podczas którego promowano lokalne produkty byli: Burmistrz Miasta i Gminy Busko – Zdrój, Buskie Samorządowe Centrum Kultury oraz Koalicja Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.


STOPKA BUSKO_1.jpg

Zobacz galerię zdjęćZobacz galerię zdjęć