Aktualności

Dodano: 2016-02-08 15:11:11 Kategoria: Aktualności

Tytuł ROLNIK- FARMER ROKU otrzymała rodzina Państwa Wójcickich

5- tego lutego 2016r. w Hotelu The Westin Warsaw odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników XXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu "ROLNIK- FARMER ROKU".


Jak co roku patronatem konkursu był: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych oraz JM Rektor Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy.

Podobnie jak w latach ubiegłych o pomoc w realizacji konkursu poproszono Oddziały Terenowe Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodki Doradztwa Rolniczego oraz Izb Rolniczych, które zgłaszają kandydatów do tytułu "Rolnik-Farmer Roku" w oparciu o załączoną ankietę konkursową w terminie do 12 czerwca 2015 r.

 Kandydatura gospodarstwa Państwa Wójcickich została zgłoszona do konkursu przez Świętokrzyski ODR w Modliszewicach, PZD w Busku-Zdroju.

Państwo Teresa i Grzegorz Wójciccy byli bardzo miło zaskoczeni  zaproszeniem, które otrzymali na uroczyste rozdanie nagród. Nie spodziewali się jednak, że jadą po nagrodę za I miejsce w kategorii "gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu" w której zostali zgłoszeni. Z Warszawy wrócili z piękną statuetką "Złote Jabłko", a także innymi rzeczowymi nagrodami i gratulacjami.

Gospodarstwo położone jest w powiecie Busko-Zdrój w miejscowości Kotki-Budy. Powierzchnia gospodarstwa to 75 ha, gdzie 3 ha zajmuje uprawa truskawek, 16 ha to lasy i 7 ha to łąki. Ponad 40 ha to stawy hodowlane. Ryby są w nich karmione metodą tradycyjną z wykorzystaniem wyłącznie pasz naturalnych produkowanych w gospodarstwie. Najważniejszą rybą jest tutaj Karp Królewski, ponadto hodowane są Amury, Tołpygi, Karasie i Szczupaki. Hodowla odbywa się w wieloletnim cyklu produkcyjnym od ikry do ryby konsumpcyjnej. Stawy są regularnie odmulane oraz wykaszane, dzięki czemu mięso ryb ma bardzo duże walory smakowe. Karp Królewski jest chlubą gospodarstwa, a w ostatnim czasie dzięki smakowi tej ryby nadano Znak "JAKOŚĆ TRADYCJA" dla Karpia Królewskiego z "Bud" oraz dla Gospodarstwa Rybackiego "Budy".

Prócz wspomnianej już hodowli ryb oraz uprawy truskawek Państwo Wójciccy prowadzą również opas bydła rasy simentalskiej, tucz trzody chlewnej, produkcje roślin paszowych, a także działalność turystyczną.

Na terenie gospodarstwa znajduje się Pensjonat "Jesionowy Dworek", posiadający 7 pokoi gościnnych (2-, 3-, 4- osobowych), przystosowanych również dla osób niepełnosprawnych.

Pensjonat odwiedzają przez cały rok goście z różnych stron Polski, odpoczywając na łonie natury. Można bowiem zaobserwować na terenie gospodarstwa bogactwo różnego gatunku ptaków, roślin i zwierząt. Dzieci mogą obserwować przyrodę, a także spędzać czas na placu zabaw. W Pensjonacie serwowane są posiłki domowe z produktów pochodzących z gospodarstwa, swojsko wypiekany chleb oraz wędliniarskie wyroby swojskie.

Państwo Wójciccy współpracują z wieloma organizacjami, których celem jest promocja ryb, szczególnie żywionych metodą tradycyjną. W gospodarstwie bardzo efektywnie wykorzystuje się środki UE na modernizację gospodarstwa i zrównoważony rozwój.

Gospodarstwo zaprasza do pensjonatu oraz na łowisko.