Atrakcje w okolicy


Muzeum motoryzacji w Podgajach "Polska na kółkach "
- znajdują się tutaj pojazdy często już zabytkowe, których historia ma bezpośredni związek z polskim przemysłem motoryzacyjnym minionego stulecia.
Tel. 604 161 510
 
Uzdrowisko " Marconi" (13km od Pensjonatu) w Busku Zdroju - 1 czerwca 1836r. oddanie do użytku zdrojowych Łazienek – dzisiejszego Sanatorium "Marconi" – niektórzy przyjmują to za początek działalności buskiego Uzdrowiska .
Tel. 41 370 30 00

Pomnik Leszka Czarnego (12km od Pensjonatu) (ur. ok. 1241, zm. 30 września 1288) – książę sieradzki od 1261 roku, łęczycki od 1267 roku, książę inowrocławski w latach 1273-1278, krakowski i sandomierski od 1279 roku. Pomnik znajduje się w dolnej części al. Adama Mickiewicza w Busku-Zdroju.

Buskie Samorządowe Centrum Kultury (12km od Pensjonatu) , znajduje się przy al. Adama Mickiewicza 22 w Busku-Zdroju, 12km od Pensjonatu. W skład Buskiego Samorządowego Centrum Kultury wchodzą następujące placówki: Dom Kultury, Kino "Zdrój", Centrum Informacji Turystycznej , cztery świetlice wiejskie: Janina, Radzanów, Pęczelice i Galów. W placówkach tych przy pomocy Buskiego Samorządowego Centrum Kultury organizowane są imprezy okolicznościowe jak: "Zabawy noworoczne dla dzieci", Dzień dziecka", "Powitanie Jesieni" oraz imprezy plenerowe dla środowiska wiejskiego w formie koncertów zespołów muzycznych działających przy BSCK.

Godziny otwarcia :
Poniedziałek – Piątek 7:30 – 20:00
Sobota – Niedziela wg. potrzeb

www.bsck.busko.pl

Tel. 41 378 23 19

Europejskie Centrum Bajki (30 km od Pensjonatu) im. Koziołka Matołka w Pacanowie przy ul.Kornela Makuszyńskiego 1. W listopadzie 2005 roku został złożony wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na wybudowanie w Pacanowie nowoczesnej siedziby Europejskiego Centrum Bajki. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Świętokrzyskiego oraz Gminy Pacanów.

Pacanów ożywiają nowe pomysły i inicjatywy: od 2003r. co roku organizowany jest Festiwal Kultury Dziecięcej, w 2005r. powołano instytucję o nazwie Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, od 2007r. systematycznie organizowane są dziecięce Spotkania Mistrzów Teatru, Spotkania Mistrzów Muzyki, ogólnopolskie konkursy Przygody Koziołka Matołka i Konkurs Fotograficzny "Wszystkie Dzieci Świata".

W styczniu 2009 roku rozpoczęto realizację projektu "Wypromowanie Pacanowa jako Europejskiej Stolicy Bajek poprzez cykl imprez i wydarzeń kulturalnych" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WŚ 2007-2013. W ramach projektu zorganizowane zostaną: Zjazd Postaci Bajkowych, Dzieciece Spotkania z Komiksem, 8. Festiwal Kultury Dziecięcej, Targi Edukacyjne oraz konkursy: "Moja ulubiona postać bajkowa" i IV Ogólnopolski Konkurs "Podróże Koiołka Matołka".
www.stolica-bajek.pl
tel.: 041 376 50 88
Godziny otwarcia :
Kwiecień - Październik
Poniedziałek - Niedziela 9:00 – 17:00
Listopad – Marzec
Wtorek - Niedziela 9:00 – 16:00

Willa „Polonia”
(12km os Pensjonatu) - wzniesiona została w 1900 roku na posesji przy ulicy Mickiewicza pod numerem 7 w Busku-Zdroju . W okresie II wojny światowej w salach na piętrze budynku prowadzono przesłuchania aresztowanych, często z zastosowaniem okrutnych tortur. W piwnicach willi natomiast, urządzono areszt, gdzie osadzano zarówno aresztowanych jak i skazanych, głównie członków ugrupowań konspiracyjnych. Skazanych plutony egzekucyjne wywoziły do odległego o około 5 kilometrów od Buska Lasu Wełeckiego, gdzie dokonywano rozstrzeliwań. Ocenia się, że straciło tam życie 600 – 800 Polaków, z których większość dowieziono z aresztu w willi „Polonia”.

Baseny Mineralne w Solcu-Zdroju (25km od Pensjonatu) ul. Partyzantów 18 . Uzdrowisko Solec-Zdrój Spółka z o.o. to niewielkie, zaciszne i bardzo spokojne uzdrowisko, oddalone od ośrodków przemysłowych i otoczone licznymi lasami. Najcenniejszym bogactwem naturalnym Uzdrowiska Solec-Zdrój Sp. z o.o. i podstawą kuracji są pozyskiwane tutaj wody lecznicze. Solecka siarka jest najsilniejszą dostępną wodą leczniczą w Polsce i jedną z najlepszych w Europie. Taką renomę zawdzięcza nie tylko stężeniu jonów siarczkowych, wynoszącym 103 mg/litr, ale także wysokiej mineralizacji. Posiada ona wysoką wartość leczniczą, szczególnie w schorzeniach narządu ruchu, schorzeniach reumatycznych oraz ortopedyczno-urazowych. Uzdrowisko Solec-Zdrój to ponad 170 lat tradycji leczenia uzdrowiskowego. Od 1837 roku skutecznie leczone są tu: reumatoidalne zapalenia stawów, zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa, gościec tkanek miękkich, zapalenia korzonków nerwowych, stany pourazowe, dyskopatie, nerwobóle, choroby skóry, choroby układu krążenia i układu oddechowego, nerwice, zatrucia metalami ciężkimi oraz osteoporoza. Uzdrowisko Solec-Zdrój Spółka z o.o. to jedyne w Polsce prywatne Uzdrowisko, które posiada bardzo bogatą historię i wspaniałe tradycje. Dogodne położenie w niezwykle malowniczej okolicy, a przede wszystkim niepowtarzalne właściwości lecznicze miejscowych wód sprawiają, że jest to wymarzone miejsce do kuracji i relaksu.
www.basenymineralne.pl
Tel. 41 377 65 65

Dom Długosza w Wiślicy (27km od Pensjonatu)– zabytkowy, XV-wieczny budynek znajdujący się w Wiślicy, zbudowany z fundacji Jana Długosza. Według tradycji w budynku tym pobierali nauki synowie króla Kazimierza Jagiellończyka.

tel. 41 379 21 64 lub 502 634 495
muzeum.wislica@gmail.com


Synagoga Żydowska (15km od Pensjonatu) znajdująca się w Chmielniku przy ulicy Wspólnej 14, na północ od rynku w odległości 300 metrów od niego. Synagoga została wybudowana w XVIII w. Właściciel miasta Krzysztofa Gołuchowskiego 18 kwietnia 1630 roku nadał Żydom przywilej: dozwalają tymże starozakonnym zamieszkania, zakładania handlów różnych, winnicy, szynków y budowlów na placach nakoniec wystawienia Bóźnicy y szkółek.

Po pożarze z 1876 roku przebudowano budynek zmieniając formę dachu i podział elewacji. Podczas II wojny światowej, w 1942 roku hitlerowcy zdewastowali wnętrze synagogi i przeznaczyli je na magazyn. Wówczas dobudowano drewniany strop w głównej sali modlitewnej oraz rozebrano balustrade babińca. Po zakończeniu wojny budynek był wykorzystywany jako magazyn zboża.



Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach (46km od Pensjonatu) , które składa się z oddziałów:
Dworek Laszczyków w Kielcach,
Park Etnograficzny w Tokarni (gm. Chęciny),
Zabytkowa zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie,
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (dawniej Pomnik-Mauzoleum).

ul. Jana Pawła II 6
25-025 Kielce
Tel.: 41 34 492 97
Fax: 41 34 450 08
e-mail: poczta@mwk.com.pl
mwk.com.pl

Muzeum drogownictwa w Szczucinie (37.5km od Pensjonatu) - muzeum i skansen historii i techniki budowy dróg, położone w Szczucinie koło Dąbrowy Tarnowskiej przy drodze krajowej nr 73 prowadzącej z Kielc do Tarnowa . Działa jako Zespół ds. Historii Drogownictwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych Autostrad.

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00.
tel. 14 643 63 81

Zamek w Szydłowie (19km od Pensjonatu) – zamek królewski ulokowany w Szydłowie w województwie świętokrzyskim. Jest położony na skarpie wzniesienia opadającego ku dolinie rzeczki Ciekącej. Znajduje się w obrębie fortyfikacji dawnego miasta. Został wybudowany przez króla Kazimierza Wielkiego.

Zamek w Kurozwękach (26km od Pensjonatu) - wzniesiony w 2 poł. XIV w. zaś w XVII w. przebudowany na pałac. W Kurozwękach znajduje się również jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich


Atrakcje w okolicy

Liczba zdjęć w galerii: 13

  • Zobacz
  • Zobacz
  • Zobacz
  • Zobacz
  • Zobacz
  • Zobacz
  • Zobacz
  • Zobacz
  • Zobacz
  • Zobacz
  • Zobacz
  • Zobacz
  • Zobacz Baseny Mineralne w Solcu Zdroju
1